19 mayıs bayram olarak ne zaman kabul edildi

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ile ve bugün itilaf devletlerinin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün olarak kabul edilir


5
5 Beğeni

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tarihçesi çok farklı olarak gelşirek değişime uğrayıp bu günkü gençlere, Spor Bayramı olarak çok sonraki yıllarda belli aşamalardan geçerek Spor Bayramı diye ilan edilmiştir. Tabii bir çoğumuz bunun. Atatürk’ün direkt gençlere Armağan olduğunu biliyoruz ama tarihçesine baktığımız zaman çok farklı bir durumla karşılaşıyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı her yıl 19 Mayıs tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti devletinde kutlanan bir resmi bayramdır. 19 Mayıs Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasıyla işgal devletlerine karşı. Türk Kurtuluş tarihinin başlangıcı olarak da bilinmektedir.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında. Gazi günü adı altında Samsun’da kutlanmış 24 Mayıs 1935’te Atatürk günü adı altında resmiyet kazanmıştır. o dönemin Beşiktaş Spor Kulübü’nün girişimleri ile Fenerbahçe stadında kutlanan Bu ilk 19 Mayıs Galatasaray ve Fenerbahçe ile yüzlerce sporcunun katılımı ile bir spor günü haline gelmiştir.

bu yapılan spor organizasyonları sonrası gerçekleşen bir spor kongresinde söz alan Beşiktaş’ın kurucu üyesi Ahmet fetgeri aşeni kutlanan Atatürk günün tüm gençliğe mal edilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Spor kongresinde bu teklifi oylanması sonuna kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihinde, Kanun ile Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan ulusal bayramın adı 12 Eylül darbesinden sonra Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı adını almıştır.

her yıl 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’nin bütün ilçe ve okul eğitim alanı olan her yerde törenlerle kutlanır. cumhuriyet tarihi ile yaşıt olan bu kutlamalar sadece cumhurbaşkanının katılımı ile Ankara’da gerçekleşmekte sınırlı kalmaz Ülke düzeyinde stadyumlarda kutlanır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı 19 Mayıs 2020 yolunda Çağın vebası coronavirüs nedeni ile ilk defa stadyumlarda kutlanmıştır Bunun nedeni ise virüsün yakın temas ve insanların sana geçmesinden dolayı bu etkinlikler 2020 yılında Halk Sağlığı ve toplum sağlığı düşünülerek bu organizasyonlar yapılmamıştır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5
5 Beğeni

0 Yorum

Sizin Tepkiniz Nedir?

Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Güldürdün Güldürdün
13
Güldürdün
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı