BİRİ RAMAZAN MI DEDİ


4
6 Yorum, 4 Paylaşım, 4 Beğeni

Ramazan ayı gireli uzun zaman odu ve bitmek üzere…Derinliği bulunan ve insanı hem temizleyen ,hem de kasıp kavuran bir ay…Bu gün ben  burada Ramazan’ın faziletlerinden bahsetmeyeceğim.Onun faziletlerini küçük büyük herkes,az çok biliyor.

Bir edebiyatçı olarak bakmak istiyorum olaya…Küçüklüğümden beri  anlamını bilmediğim her kelimeyi merak etmişimdir.Bu ne demek ,nerden geliyor,nere gidiyor 🙂 gibi…Anlamını bilmeden kullanılan her kelime bazı yerlerde bizi mahçup duruma düşürebilir.

Karşı taraftan meraklı birisinin,kullandığımız kelimenin anlamını sormasıyla birlikte bilmiyorsak ,acayip şekilde dumura uğrayabilir ve alay konusu olabiliriz. Bizim kültürümüzde araştırma huyu iyi gelişmediği için mutlaka  ‘ armut piş,ağzıma düş’ mantığı hakimdir. Her şeyi kolayca elde etmek.Bize anlatandan hemence öğrenmek…Tembel milletiz vesselam…

Konudan sapmadan yazımın amacına döneyim. Eleşirmek olu mu benim de huyum kurumasın ağzım çok’ca açılır ve dilim fazlaca döner:)

Gelelim Ramazan kelimesine… Ramazan bildiğimiz gibi Arapça bir kelime.Mana olarak da kızgın kumlarda yalın ayak yürümekmiş.Öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Hiç çölde yürümemişsiniz’dir ama mutlaka deniz kenarında kumlarda yürümüşsünüz’dür.

Bazen terliğimi’zi çıkarıp yürüdüğümüzde nasıl hop hop ediyoruz değil mi?İşte ramazan kelimesinin anlamını anladık. Meşakkatli ve zorlu bir yol.Herkese nasip olamayacak kadar zorlu…Öyle bir an geliyor ki mecaliniz kalmıyor.Dizlerde derman,gözlerde fer…Ancak güçlü olanların dayanabileceği bir ibadet..Tıpkı komandolar gibi 🙂

Ramazan-ı Şerif bitmek üzere ..Arınanlar’dan olmak ümidiyle….

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
6 Yorum, 4 Paylaşım, 4 Beğeni

6 Yorum

  1. Ramazan on bir ay yorulan bedeni dinlendirdiğimiz bir ay değildir; Ramazan on bir ayın ona bakarak kendilerine çeki düzen vermek zorunda olduklar prototiptir.

    Ramazan mürekkep balığıdır on bir balığın arasında; suya rengini o vermeli, bütün öteki balıklar onun renk verdiği suda kaybolup gitmek zorunda kalmalıdırlar.

    Ramazan yüksek gerilim hattıdır, Recep ve Şaban ı çıplak elle tutarak Ramazan da bize verilecek olan akıma alışırız. Yusuf coşar.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
12
Komik
Sevdim Sevdim
13
Sevdim
Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Güldürdün Güldürdün
9
Güldürdün
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı