Türkiye ve Yunanistan anlaştı


1
1 Beğeni

Türkiye ile Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki krizi çözmek için 2016 yılında sonlandırılan istikşafi görüşmeleri tekrar başlatmıştı. 61. turu İstanbul’da 62. turu ise geçtiğimiz hafta Atina’da yapılan görüşmeler sonunda anlaşmaya varıldı. Atina ve Ankara, iki ülke ordusunun harekat daireleri arasında “kırmızı telefon” olarak bilinen direkt iletişim hattı kurma konusunda el sıkıştı. Bu hat 24 saat açık tutulacak.

Türkiye ile Yunanistan, NATO’nun, Doğu Akdeniz’deki “Oruç Reis” krizinden sonra oluşturduğu Ayrıştırma Usulleri Mekanizması çerçevesinde önemli bir mutabakata vardı. Yunan To Vima gazetesine göre iki ülke silahlı kuvvetlerinin harekât daireleri arasında “kırmızı telefon” olarak bilinen direkt iletişim hattı kurulmasında anlaşmaya varıldı. Mutabakatın 2 hafta önce NATO’da sağlandığını belirten To Vima, söz konusu doğrudan iletişim hattının 24 saat açık tutulacağını aktardı.

Böylelikle olası kriz durumunda çözüme daha rahat kavuşulmasının ve sağlıklı iletişimin önü açılmış olunurken, sahada iki ülke askerinin karşı karşıya gelmesinin önüne geçilmiş olundu.

YUNAN BAKAN NATO’YA DİREKT İLETİŞİMİ BİLDİRDİ

Atina Haber Ajansı (ANA) ise, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın geçen cuma günü NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesinde, harekat dairelerine direkt iletişim hattı konusunu da görüştüklerini belirtti. ANA haberinde, “Görüşmede iki ülkenin vardıkları mutabakat gündeme geldi. Stoltenberg harekat daireleri arasındaki direkt iletişim hattı sayesinde muhtemel gerginliklerin giderilmesinin mümkün olacağına ilişkin inancını dile getirdi” dedi.

YUNANİSTAN BAŞBAKANINDAN TÜRKİYE-AB AÇIKLAMASI

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusunun artık Türkiye-AB ilişkilerinden geçtiğini, bunun da ülkesinin dış politikasının bir başarısı olduğunu ifade etti. Miçotakis, To Vima’ya verdiği demeçte “Coğrafya, Türkiye ile birlikte ve olabildiğince en iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamamıza karar verdi. Türk-Yunan ilişkilerinin Türkiye-AB ilişkilerinden geçtiği bir çerçeve oluşturduk” dedi.

KAYNAK hÜRİYET GAZETESİ. YORGO KİRBAKİ.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni
yönetim
1977 Doğumlu aslen kars kağızman lıyım yaklaşık 6 yıldır bir çok web site projesi ile ilgilendim bu site benim yapmış olduğum ve sahibi olduğum en çok önem verdiğim bir sosyal medya web sitesi.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
Sevdim Sevdim
5
Sevdim
Şaşkın Şaşkın
8
Şaşkın
Üzgün Üzgün
10
Üzgün
Güldürdün Güldürdün
4
Güldürdün
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı